👤

Praca samodzielna w domu
1. Oblicz stosunek masowy pierwiastków w poniższych związkach.
a) siarkowodór b) tlenek żelaza (II) c) tlenek miedzi (I)

2. Oblicz zawartość procentową niemetali w podanych niżej
związkach chemicznych.
a) NaClO
b) siarczek magnezu

3. Podczas spalania 16 g miedzi w parach siarki otrzymano 24 g siarczku
miedzi (II). Oblicz w jakim stosunku masowym pierwiastki są
połączone ze sobą.

NA TERAZ DAJE 30 PUNKTOW


Odpowiedź :

Zadanie 1

a) mH2S=2*1u+32u

Stosunek masowy:

mH:mS=2:32=1:16

b) mFeO=56u+16u

Stosunek masowy:

mFe:mO=56:16=7:2

c) mCu2O=2*63,5u+16u

Stosunek masowy:

mCu:mO=127:16

Zadanie 2

a) mNaClO=23u+35,5u+16u=74,5u

35,5u---x%

74,5u---100%

x=47,65%Cl

16u---x%

74,5u---100%

x=21,48%O

b) mMgS=24u+32u=56u

32u---x%

56u---100%

x=57,14%O

Zadanie 3

Cu+S--->CuS

16g  xg   24g

16 g+x=24g

x=8 g

Stosunek masowy:

mCu:mO=16:8=2:1