👤

wypiez dowolną chorobę ukladu nerwowego i opisz jej przyczyny,objawy i sposoby leczenia​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Autyzm dziecięcy to poważne całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, zwłaszcza interakcji społecznych, komunikacji. Zachowanie dziecka charakteryzują powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowań.

Epidemiologia:

Choroba ta występuje z częstością 4/10 tys. Chłopcy zapadają na nią około 3-4 razy częściej niż dziewczęta. Zespół Aspergera dużo częściej występuje u chłopców.

Przyczyny:

Etiologia tej choroby jest wieloczynnikowa i nie do końca jasna. Wskazuje się na znaczenie czynników genetycznych, psychologicznych neuropatologicznych, neurobiochemicznych. Podkreśla się znaczenie dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego, nadmiernej wrażliwości na bodźce i trudności w ich integracji.

Objawy:

Pierwsze nieprawidłowości w rozwoju dziecka można często zauważyć już w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka. Czasem jednak autyzm zaczyna się po okresie prawidłowego rozwoju.

Dziecko nie reaguje na matkę, sztywnieje trzymane na rękach, nie daje się dotykać i unika kontaktu wzrokowego. Żyje we własnym świecie, nie włącza się w zabawy grupowe, nie naśladuje innych dzieci. Dziecko przestaje posługiwać się mową w kontakcie z innymi. Jeśli porozumiewa się, to występują zaburzenia artykulacji w postaci monotonnego lub piskliwego głosu.

Zachowanie dziecka jest stereotypowe (macha rękami, kręci się w kółko) i rutynowe (chodzi tą samą drogą, nie pozwala wprowadzać zmian w ustawieniu codziennych przedmiotów, przywiązuje się do nich, a pozbawione ich popada w panikę). Mniej zaburzone dzieci autystyczne cechuje bardzo wybiórczy i ograniczony zakres zainteresowań (są ekspertami w jakiejś dziedzinie).

Oprócz tych cech dzieci autystyczne cechuje:

nadruchliwość,

impulsywność,

zaburzenia uwagi,

zachowania agresywne, w tym autoagresywne

wybuchy złości,

zaburzenia snu,

dziwaczne nawyki żywieniowe,

spaczona odpowiedź na bodźce (np. nadmierna wrażliwość na bodźce dźwiękowe, wzrokowe, zapachowe, zafascynowanie określonymi doznaniami zmysłowymi).Obraz zespołu Aspergera przypomina autyzm. Obserwuje się zaburzenia interakcji społecznych w połączeniu z ograniczonymi i stereotypowymi zachowaniami i zainteresowaniami. Nie występują jednak zaburzenia komunikacji słownej, rozwoju zdolności poznawczych ani obniżenia poziomu inteligencji.

Wyjaśnienie:

proszę

On Studier: Inne Pytanie