👤

W naczyniu znajduje się 50g wody o T1 = 20oC. Opór spirali grzałki wynosi 2 Ω. Czas przepływu prądu wynosił 5 min. Po tym czasie temperatura nafty wzrosła do T2 = 30oC. Jakie było natężenie płynącego prądu? (Przyjmujemy, że nie ma strat) Ciepło właściwe wody przyjmij 4200J/kg*C

Jaka ilość ciepła wydzieli się w oporniku o oporze 4 Ω, jeśli włączymy prąd o natężeniu 0,4 A i będziemy go przepuszczać w ciągu 7 s?

Winda o łącznym ciężarze Q=4620N wznosiła się przez 10s przy czym natężenie prądu w silniku windy wynosiłoI=30A a napięcie U=380V. Jak wysoko wzniosła się winda
PROSZE O SZYBKĄ POMOC


Odpowiedź :

m=50 g = 0,05 kg

T1=20°C

R= 2 Ω

t= 5 min =300 s

T2=30°C

cw=4200 J/(kgK)

I=?

ΔE=m*cw*ΔT

ΔE=P*t

P=U*I

U=I*R

P=I²R

m*cw*ΔT=I²*R*t

I=√((m*cw*ΔT)/(R*t))

ΔT=T2-T1

I=√((0,05*4200*(30-20))/(2*300))

I ≈ 1,9A

Z2)

I=0,4 A

R= 4 Ω

t=7s

W=?

P=I²R

P=W/t

W=I²*R*t

W=0,4²*4*7

W=4,5 J

Z3)

Q=4620 N

t = 10 s

I = 30 A

U = 380 V

h=?

P=U*I

W=U*I*t

W=Q*h

Q*h= U*I*t

h= (U*I*t)/Q

h= (380*30*10)/4620

h= 24,6 m