👤

Ułóż 10 pytań i odpowiedź o bezkręgowcach DAM NAJ Pliska na tera​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Co to są bezkręgowce?

Bezkręgowce – zespół wszystkich grup zwierzęcych o rozmaitych planach budowy i różnym pochodzeniu, przeciwstawiany potocznie kręgowcom. Jest to sztuczna jednostka systematyczna grupująca zwierzęta wielokomórkowe, wyodrębniane na podstawie negatywnej cechy diagnostycznej – braku szkieletu wewnętrznego (osiowego) w postaci kręgosłupa i czaszki. Pozostałe cechy, którymi określa się bezkręgowce nie są jednoznaczne. Do bezkręgowców należy 95–97% współcześnie występujących zwierzą. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion.

2.Czym się odżywiają?

Odżywiają się różnie. Część nicieni pasożytujących w tkankach roślinnych i zwierzęcych pobiera pokarm przez oskórek ciała. Wolno żyjące odżywiają się szczątkami organicznymi, bakteriami, grzybami, odchodami zwierząt i padliną. ... Nicienie są ważnym ogniwem w obiegu materii.

3. DLACZEGO są pożyteczne?

Oprócz tego, że redukują populacje różnych gatunków owadów, same są też pokarmem dla innych zwierząt, np. sów. ... Kolonia zasiedlająca nasz strych przez kolejne lata wytwarza często dużą ilość guana, czyli przetworzonych części zjedzonych przez nietoperze owadów.

4.Jak dzielimy bezkręgowce?

W systematyce główny podział to: jednokomórkowce – Protozoa i wielokomórkowce – Metazoa. Opisywane w tym przewodniku jednokomórkowce to: korzenionóżki, promienionóżki, orzęski. Do wielokomórkowców opisywanych w przewodniku należą: płazińce, wrotki, nicienie, nitnikowce, pierścienice, stawonogi, mięczaki

5.Czy do bezkręgowców zaliczamy organizmy jednokomórkowe?

Tak. Np. orzęski albo korzenionóżki.

6.Na jakimkolwiek terenie zamieszkują?

Liczbę żyjących gatunków szacuje się na około 130 tysięcy. Odznaczają się olbrzymią różnorodnością morfologiczną i zróżnicowaniem rozmiarów. Żyją w morzach, wodach słodkich oraz na lądzie. W Polsce występuje około 230 gatunków mięczaków.

7.Czym różnią się od kręgowców?

Bezkręgowce nie posiadają szkieletu wewnętrznego. Kręgowce zaś posiadają osiowy szkielet, w którym główną część stanowią czaszka i kręgosłup.

8. Z czego są zbudowane?

Bezkręgowce są zwierzętami wielokomórkowymi charakteryzującymi się brakiem szkieletu wewnętrznego (osiowego) składającego się z kręgosłupa i czaszki, co jest cechą odróżniającą je od kręgowców (Vertebrata). ... Bezkręgowce (z wyjątkiem gąbek) posiadają ciało zbudowane ze zróżnicowanych tkanek.

9.Gdzie można je spotkać?

W większości są organizmami wodnymi, ale formy lądowe można spotkać w glebie, w mchu, ściółce leśnej. Wszystkie gatunki, także lądowe, nie lubią wysychania, są bardzo wrażliwe na brak tlenu i wody oraz na zanieczyszczenia, zwłaszcza przemysłowe. Kolor ich ciała jest często zależny od pokarmu.

10.Jaki mają szkielet?

Szkielet wewnętrzny (endoszkielet) – szkielet znajdujący się wewnątrz ciała, otoczony innymi tkankami. ... U bezkręgowców szkielet wewnętrzny bywa inaczej zbudowany. U bezkręgowych strunowców budowany jest przez strunę grzbietową. U głowonogów chrzęstny szkielet osłania niektóre narządy.

Wyjaśnienie:

Poproszę o najlepszą odpowiedź, bardzo się starałam, mam nadzieję że ci to pomoże