👤

Karuzela o średnicy 1000 cm wykonuje obroty z częstotliwością 10 Hz
Jaka jest siła dośrodkowa, która działa na siedzącą osobę o masie 50 kg?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Fd = m * ad = mv^2/r = mΩ^2r = m * 4π^2 * f^2  * r  = 50 * 4 * 3,14 * 3,14 * 10 * 10 * 100 =  19719200N = 19719,2kN = 19,7192 MN (wynik taki duży, bo w zadaniu karuzela obraca się 10 razy na sekundę, a karuzela ma długość 10m)