Odpowiedź :
Odpowiedź:
W demokracji pośredniej głosujemy na swoich przedstawicieli i oni w naszym imieniu wpływaja na stanowione prawo i reprezentują nasze interesy. Większość nowoczesnych demokracji to demokracje pośrednie (głosujemy np. na posłów i senatorów którzy sprawują władzę w naszym imieniu).
W demokracji bezpośredniej decyzje podejmuje ogół, grupa zaangażowana w sprawię. Przejawem i przykładem procesu demokracji bezpośredniej są np. referenda, w których decydujemy w jakiejś konkretnej sprawie. Przykładem demokracji bezpośredniej jest też wspólnota mieszkaniowa, której członkowie na zebraniach wspólnotowych w formie głosowania decydują o ważnych dla nich sprawach.
ZASADY DZIAŁANIA SĄDÓW
- niezawisłość - aby orzekać sprawiedliwie sądy muszą być niezależne od innych władz, podlegają tylko konstytucji i ustawom
- niezależność - sądownictwo jest osobną władzą w państwie
- jednolitość - każdy sąd wydaje wyrok w imieniu rzeczpospolitej, na całym jej terytorium
TRYBUNAŁ STANU VS KONSTYTUCYJNY
- Trybunał Stanu to specjalny sąd, którego zadaniem jest rozstrzyganie i orzekanie o winie najwyższych urzędników państwowych, w przypadku kiedy naruszyli oni zapisy konstytucji lub ustaw
Trybunał Konstytucyjny - jest również sądem, jego zadaniem jest orzekanie o zgodności stanowionego przez parlament prawa z konstytucją RP.
Wyjaśnienie: