👤

W pewnej szkole uczy się 700 osób. Jeżeli liczba dziewcząt zwiększy się o 30% a liczba chłopców zmniejszy się o 70% to liczba wszystkich uczniów się nie zmieni. Ile jest dziewcząt a ilu chłopców w szkole? Metoda równań pliss potrzebne na teraz

Odpowiedź :

Odpowiedź:

                  Dziewcząt jest 490, a chłopców 210.

Szczegółowe wyjaśnienie:

x      - początkowa liczba dziewcząt

700 - x    -  początkowa liczba chłopców

x + 30%x    - liczba dziewcząt po zmianie

700 - x - 70%(700 - x)    - liczba chłopców po zmianie

liczba wszystkich uczniów się nie zmieniła, czyli:

x + 30%x + 700 - x - 70%(700 - x) = 700          |-700

      0,3x - 0,7(700 - x) = 0              

       0,3x - 490 + 0,7x = 0                   |+ 490

        (0,3 + 0,7)x = 490

              x = 490        - liczba dziewcząt

700-x = 700 - 490 = 210     - liczba chłopców

Sprawdzenie:

490 + 30%·490 = 490 + 0,3·490 = 490 + 147 = 637

210 - 70%·210 = 210 - 0,7·210 = 210 - 147 = 63

637 + 63 = 700