👤

Oblicz, ilość gramów HNO3 zawartą w 800 cm3 0,05 molowego roztworu.​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Cm = 0,05 mol/dm³

V = 800 cm³ = 0,8 dm³

m = ?

Cm = [tex]\frac{n}{V}[/tex]

n = 0,05 mol/dm³ * 0,8 dm³

n = 0,04 mol

n = [tex]\frac{m}{M}[/tex]

m = n * M

n = 0,04 mol

M = 1 g/mol + 14 g/mol + 3 * 16 g/mol = 63 g/mol

m = 0,04 mol * 63 g/mol

m = 2,52 g

On Studier: Inne Pytanie