👤

PLS.... MAM TO DO 13.00

Zad1

Oblicz z jakim przyśpieszeniem będzie się poruszać ciało o masie 5,4t pod działaniem siły 6000N

Zad 2

Oblicz jaka siła jest potrzebna, aby ciało o masie m= 40dag i 5g mogło osiągnąć przyśpieszenie 5m/s²

Zad3

Samolot o masie 120t rozpędza się na pasie startowym. Działa na niego siła wypadkowa 160kN. Samolot oderwie się od ziemi, gdy jego prędkość przekroczy 72m/s. Oblicz jak długi musi być pas startowy.


Odpowiedź :

Z 1

m = 5,4t = 5400kg

F = 6000N

F = ma ⇒ a = F/m = 1,1m/s²

Z 2

m = 405 g = 0,405kg

a=5m/s²

F = ma = 2,025 N

Z 3

m = 120t = 120 000 kg

F = 160kN = 160 000N

v=72m/s

s=?; a=?

F = ma ⇒ a= F/m = 160000/ 120000=1,3 m/s²

a = v/t ⇒ t = v/a = 72/1,3 = 55,4 s

s = v₀t +at²/2

v₀ = 0⇒v₀t =0

s = at²/2 = 1,3*55,4*55,4/2 = 1994,954 m