👤

OBLICZ ZAWARTOŚĆ PROCENTOWĄ PIERWIASTKÓW W ALKANIE O 10 ATOMACH WEGLA

Odpowiedź :

Wzór tego alkanu: C10H22 (dekan)

masa alkanu = 10*12u + 22*1u = 142u

masa węgla w alkanie = 120u

masa wodoru w alkanie = 22u

Zawartość węgla w alkanie:

142u - 100%

120u - x. x= 120*100/142 = 84,5%

Zawartość wodoru w alkanie:

100% - 84,5% =15,5%