👤

Kulkę o ciężarze 16 N i objętości 200 cm3 zawieszono na siłomierzu i zanurzono w wodzie. Jakie będzie wskazanie siłomierza?

Odpowiedź :

Po pierwsze musisz wiedzieć, że na tą kulę działają dwie siły:
- siła ciężkości działająca pionowo i jest skierowana w dół
- siła wyporu działająca pionowo i jest skierowana w górę.

Dane: Szukane:
F=16N Fw=?
V=200cm3=0,0002m3
dw(gęstość wody)=1g/cm3=
=1000kg/m3
g=10m/s2

Musimy obliczyć siłę wyporu:
Fwyp.=d*g*V
Fwyp.=1000km/m3*10m/s2*0,0002m3=2N

Teraz obliczamy siłę wypadkową:
Fw=F-Fwyp.
Fw=16N-2N=14N

Odp. Wskazanie siłomierza będzie równe 14N.


Prosze o naj bo brakuje mi jednego do rangi❤️

On Studier: Inne Pytanie