👤

Boisko szkolne ma kształt prostokąta o wymiarach 46 m i 30 m. Postanowiono posiać na nim trawę. Do obsiania 40m2 powierzchni jest potrzebny jeden kilogram nasion trawy. Nasiona trawy są sprzedawane tylko w 10-kilogramowych workach, po 163 zł za jeden worek. Oblicz koszt zakupu nasion trawy potrzebnych do obsiania tego boiska.

Odpowiedź :

Liczymy powierzchnię boiska:

P = a × b = 46 × 30 = 1380 m²

Aby otrzymać potrzebną masę nasion, dzielimy powierzchnię bosika przez powierzchnię,którą możemy obsiać z jednego worka:

[tex]\frac{1380}{40} = 34,5 \ kg[/tex]

Jeden worek, to 10 kg, więc musimy kupić 4 worki nasion, każdy po 163zł

163 × 4 = 652 zł

Odp. Całkowity koszt zakupu nasion trawy wynosi 652 zł.