Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
7.12.1970 roku kanclerz Niemiec przyjechał do Polski, by zawrzeć układ o normalizacji stosunków pomiędzy PRL a RFN. Zachodnie Niemcy zgodziły się uznać granicę polską na Odrze i Nysie, dzięki temu Związek Sowiecki przestał być jednym jej gwarantem. To wydarzenie było jego największe osiągnięcie w jego karierze.
2.
Mała stabilizacja rozpoczyna się w grudniu 1970r. Określenie "mała stabilizacja" wywodzi się z dramatu "Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza. Mała stabilizacja określa początek rządów Władysława Gomułki, kiedy to sytuacja w Polsce Ludowej zaczęła się poprawiać, np. uniezależnialiśmy się od ZSRR
3.
Tego nie pamiętam
4.
Początek rządów Władysława Gomułki stanowił dla Kościoła katolickiego czas nadziei na poszerzenie wolności w sferze religijnej. W styczniu 1957 r. prymas Stefan Wyszyński , wyrażając nadzieję na zmianę polityki wobec Kościoła, wezwał wiernych, po raz pierwszy i ostatni, by spełnili „swój obowiązek sumienia wzięcia udziału w głosowaniu”. Wkrótce okazało się jednak, że popaździernikowa liberalizacja polityki wyznaniowej okazała się jedynie zabiegiem taktycznym, a drogi Kościoła i państwa coraz bardziej się rozchodziły. Komuniści nie zamierzali ustępować Kościołowi miejsca na polu światopoglądowym i rozpoczęli ofensywę ateistyczną. W końcu 1957 r. powołano do życia Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli, którego celem było propagowanie ateizmu i światopoglądu materialistycznego. Na pomoc finansową i organizacyjną ze strony władz mogło także liczyć powołane w styczniu Towarzystwo Szkoły Świeckiej, dążące do całkowitego usunięcia nauki religii ze szkół.
5.
Narastająca wrogość do Kościoła znalazła swój wyraz w liście w sprawie polityki antykościelnej wystosowanym w lipcu 1958 r. przez KC PZPR do terenowych instancji partyjnych. Wspomniano w nim o „ofensywie wojującego klerykalizmu”, która rzekomo miała na celu „wzniecenie waśni religijnej”, stąd wymagała „odporu ze strony naszej partii”. Był to czytelny sygnał rozpoczęcia nowego etapu konfrontacji z Kościołem i zakończenia krótkiego okresu względnej normalizacji stosunków na linii państwo–Kościół.
Wyjaśnienie: