👤

1. Oblicz prędkość ciała poruszającego się ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem 1,5 m/s2 po 5. sekundzie ruchu, jeżeli jego prędkość początkowa wynosiła 2,5 m/s

2. Samochód wjeżdżający na drogę szybkiego ruchu musi uzyskać prędkość 90 km/h. Przyjmując, że prędkość początkowa była równa zero, a długość pasa rozbiegowego wynosi 150 m, oblicz minimalne przyspieszenie, z jakim musi poruszać się samochód.

3. Samochód po 5 s uzyskał prędkość o wartości 15 m/s. Jakie przyspieszenie będzie miał ten samochód, jeżeli poruszał się ruchem jednostajnie przyspieszonym? Jaką drogę przebędzie samochód w tym czasie?

pls daje najjjjjjjjj na jutro


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

1/

a = 1,5 m/s²

t = 5s

vo = 2,5 m/s

oblicz v

v = vo+a*t

v = 2,5 m/s +1,5m/s²*5s

v = 2,5 m/s + 7,5 m/s

v = 10 m/s

2/

v = 90 km/h = 90000m/3600s = 25 m/s

s = 150m

oblicz a

Obliczamy czas

s = at²/2        |2

at² = 2s

a*t*t = 2s, ale a*t = v, podst.

v*t=2s         /v

t = 2s/v

t = 300m/25 m/s

t = 12s

Przyspieszenie

v = a*t    /t

a = v/t

a = 25 m/s /12s

a = 2,01 m/s²

Zad3/

t = 5s

v = 15 m/s

Oblicz a,s

a = v/t przy vo = 0

a= 15 m/s /5s

a = 3 m/s²

Droga

s = a*t²/2

s =3m/s² *(5s)²/2

s = 37,5 m