👤

Oblicz, ile gramów glinu należy użyć w reakcji z kwasem chlorowodorowym, aby otrzymać
10 dm3 wodoru odmierzonego w warunkach normalnych. szybko


Odpowiedź :

Odpowiedź:

8,04 g

Wyjaśnienie:

2Al+6HCl=> 2AlCl3+3H2

masa 2 Al= 27*2= 54 g

objętość 3H2 = 22,4 *3= 67,2 dm3

54 - 67,2      

 x    - 10

x = 8,04 g