Odpowiedź :
Odpowiedź:
sumienie szerokie – charakteryzuje się lekceważeniem grzechu, przekonaniem o jego nieistnieniu a w najlepszym przypadku o jego znikomej szkodliwości w życiu, ... sumienie fałszywe – odwrotnie do poprzedniego, to, co jest dobre uznaje za obojętne lub złe, a to, co jest złe uznaje za dobre.
sumienie przytępione – cechuje ludzi, u których grzech stał się codziennością, wręcz normalną, ... sumienie fałszywe – odwrotnie do poprzedniego, to, co jest dobre uznaje za obojętne lub złe, a to, co jest złe uznaje za dobre.
Sumienie faryzejskie – typ deformacji sumienia, polegający na odwróceniu hierarchii wartościowania. Osoba z taką deformacją jest szczególnie uwrażliwiona na sprawy drugorzędne, pomijając istotne kwestie moralne. Nazwa pochodzi od faryzeuszów – żydowskiego stronnictwa religijno-politycznego.
Sumienie prawdziwe, zwane również słusznym i właściwym, jest sumieniem zdolnym do rozróżniania dobra i zła. Sumienie prawdziwe czyni człowieka odpowiedzialnym. Osoby o sumieniu szerokim nie dostrzegają zła, które czynią. Uważają się za niewinne; ich sumienie jest niewrażliwe.
sumienie fałszywe – odwrotnie do poprzedniego, to, co jest dobre uznaje za obojętne lub złe, a to, co jest złe uznaje za dobre.
Sumienie pewne to taki stan sumienia, który wyklucza wszelkie obawy błądzenia przy formułowaniu sądów. Człowiekowi, którego sumienie jest pewne, towarzyszy wewnętrzne przeświadczenie, że wie jak postąpić
Wyjaśnienie:
liczę na naj