Odpowiedź :
Odpowiedź:
500-100%
x-60%
500*60:100=30000:100=300zł
Po obniżce 0 40% cena czapki wynosiła 300 zł
300-100%
x-130%
300*130 :100= 39000:100= 390 zł
Aktualna cena czapki wynosi 390 zł
Szczegółowe wyjaśnienie:
Układamy proporcie, mnożymy na krzyż 60( to 60% po obniżce o 40%) przez 500 ( aktualną cenę) i dzielimy przez 100.
W przypadku podwyżki o 30% za n cenę obowiązującą bierzemy 300 zł.
Układamy znowu proporcje i mnożymy na krzyż tę cenę przez 130 ( 100%+30%) i dzielimy przez 100.