👤

Do sklepu dostarczono krówki w cenie 10 zł za kilogram i landrynki w cenie 8 zł za kilogram. Łączna wartość dostarczonych cukierków była równa 180 zł. Sprzedano 20% krówek i 50% landrynek i uzyskano 65 zł. Ile kilogramów landrynek pozostało w sklepie.

Odpowiedź :

krówki 10 zł -> 10 kg

landrynki 8 zł -> 10 kg

razem 180 zł (100% krówek + 100% landrynek)

20% krówek - 20% to 1/5 -> 8/5 = 1,60 zł

50% landrynek -> czyli 5 kg -> 40 zł

uzyskano 65 zł

4/5 zostało w sklepie -> 4/5*10=8 <-tyle kg zostało