👤

Poszukaj informacji dotyczących zwyczajów i tradycji regionu mazurskiego.
Jeden ( ten, który Ci się najbardziej spodoba) wpisz do zeszytu. Na następnej lekcji opowiesz nam o tym zwyczaju lub przeczytasz.

PROSZE O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ


Odpowiedź :

Odpowiedź:

odp w wyjasnieniu

Wyjaśnienie:

nieznany był na Mazurach zwyczaj łamania się opłatkiem, zaś świąteczne choinki zaczęto stawiać w domach dopiero około 1910 r. Pierwszego dnia świąt obchodzono Jutrznię na Gody w której udział brała cała wieś. Według wierzeń, w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli chodziły czarownice i złe

Moja ciekawostka jest zwiazana z bozym narodzeniem

w dawnych mazurach uwazano sie ze  do dnia  3 kroli chodziły złe czarownice

zeby uchronic sie przed tym obchodzili jutrzene na gody , była to liturga

czyli taki współczesny kult tylko oddawali wiare bogu, łączyli to razem z wezwaniem lub godzina czytan

jutrznia (łac. Laudes, gr. orthros) – w Kościele katolickim część Liturgii godzin odmawiana około wschodu Słońca. Częstym zwyczajem jest łączenie Jutrzni razem z Wezwaniem (łac. Invitatorium) lub Godziną czytań (łac. Officium lectionis, dawniej Matutinum).

Przed reformami liturgicznymi drugiej połowy XX w. w języku polskim na Laudesy mówiło się Chwalba albo Chwałki, co jest dość wiernym przekładem nazwy łacińskiej. Po reformie w polskiej wersji Liturgii Godzin nadano Laudesom nazwę Jutrznia, która wcześniej oznaczała godzinę nazywaną po łacinie Matutinum, obecnie zaś nazywa się Godziną Czytań.

mam nadzieje ze juz pomogłam licze na naj