Odpowiedź :
Odpowiedź:
1605-bitwa pod kircholmem
1627-nieudana próba odzyskania przez Gdańszczan twierdzy Głowa Gdańskaluty - spalenie przez Polaków kilku okrętów szwedzkich w zamarzniętym porcie w Elblągu23 marca - starcie sił polskich z najemnikami szwedzkimi z Meklemburgii przy granicy pod Białym Borem2 kwietnia - wojna polsko-szwedzka: wojska polskie odzyskały Puck broniony przez 900 Szwedów
Husaria- polska ciężka jazda należąca do autoramentu narodowego, znana z wielu zwycięstw formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej, obecna na polach bitew od początku XVI wieku do połowy XVIII wieku. Była wykorzystywana do przełamywania sił nieprzyjaciela poprzez zadawanie rozstrzygających uderzeń w postaci szarż, które w najważniejszym okresie jej istnienia kończyły się zazwyczaj zwycięstwami
Kozacy- była to wolna ludność różnego pochodzenia, która od schyłku XV wieku zamieszkiwała leżące nad dolnym Dnieprem Zaporoże, zwane Dzikimi Polami. powstanie w latach 1648 - 1654 Kozaków zaporoskich i chłopstwa ruskiego przeciwko szlachcie polskiej pod wodzą Bohdana Chmielnickiego.
Potop Szwecki (1655-1660), czyli krótko i zwięźle
1. Przyczyny wojny:
- zdrada Hieronima Radzijowskiego,
- Królowie polscy z Dynastii Wazów bezprawnie używali tytułu króla Szwecji,
- Bogactwo gospodarcze Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego,
- Szwedzi chcieli z Bałtyku stworzyć własne "morze wewnętrzne"
2. Przebieg wojny:
- Armia szwecka zaatakowała Polskę z trzech stron (Litwa, Zatoka Gdańska, Szczecin).
- Kapitulacja Wielkopolskiego pospolitego ruszenia pod ujściem.
- Kapitulacja Litwy w Kiejdanach.
- Szwedzi obiecują polskiej szlachcie zachowanie przywilejów i władzy, ale nie dotrzymują warunków umowy.
- Szwedzi zajmują cały kraj (rabują pola, niszczą je).
- Obrona klasztoru na Jasnej Górze.
- Walka partyzancka Stefana Czarneckiego i jego oddziału.
- Usunięcie Szwedów z Polski.
BAROK
Barok to kierunek w kulturze europejskiej który, podobnie jak renesans narodził się we Wło-szech w drugiej połowie XVI w. Trwał od XVII do pierwszej połowy XVIII w. Niósł ze sobą nową filozofię życia, nowe problemy w literaturze i odmienne cechy architektury i sztuki. Na-zwa barok pochodzi od nazwy nieregularnej perły barocco. Kultura baroku kształtowała się pod wpływem sporów religijnych (reformacji i kontrreformacji), teologicznych, filozoficznych. Ten-dencje barokowe kształtowały się w opozycji do postaw ideowych i artystycznych odrodzenia. Nastąpiło odejście od renesansowego poczucia harmonii świata i życia - zainteresowanie budził człowiek jako jednostka odczuwająca metafizyczny lęk, skierowany ku Bogu i wieczności. Cha-rakterystyczną cechą baroku był synkretyzm, wynikający z dążenia do asymilacji pierwiastków różnych kultur oraz przyswajania motywów ludowych. W baroku dominowały ostre przeciwień-stwa i gwałtowne kontrasty oraz dysonans. Brakowało w niej jednorodności, a jeszcze bardziej niż w renesansie dochodzi do głosu indywidualizm artystyczny. Mimo dominacji czynnika reli-gijnego, do rozwoju baroku znacznie przyczyniły się instytucje świeckie, takie jak dwory kró-lewskie i magnackie. Szczególnym rysem baroku jest jego odmienny charakter w różnych kultu-rach narodowych np. w baroku polskim dominowały cechy rodzimej kultury szlacheckiej (tzw. barok sarmacki).
Sarmatyzm to ideologia i styl życia w XVIII wieku. Szlachta ta wywodziłą swój rodowód od legendarnych sarmatów, którzy słyneli z umiłowania wolności, patriocyzmu, waleczności i odwagi.
Taki rodowód miał zapewnić i uzasadnić uprzywilejowaną pozycję szlachty w państwie. Z czssem szlachcic- sarmata utorzssamiony był z takimi cechami jak:
*warcholstwo(pijaństwo, bijatyki, awatury)
*obskurantyzm ( zacofanie, ciemnota,zabobonność)
*fantayzm religijny
*ksenofobia(lęk, niechęć wobec obcych)
*pieniactwo(skołonność procesowania sie, megalomania
Wyjaśnienie: