👤

napisz różnicę między produkcją dżemu, powideł i konfitur​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Dżem

Na pierwszy rzut oka dżem rozpoznasz po tym, że część owoców jest rozgotowana (lecz nie jak w marmoladzie - przetarta przez sito), a część pozostaje w całości. Dżem nie jest za bardzo słodki. Zwykle na kilogram owoców używa się 60 dag cukru. Sporządza się go z całych dorodnych owoców, mieszając z owocami okrojonymi, często gorszej jakości. Bazuje się na jednym rodzaju owoców lub łączy kilka różnych. Czasami, gdy konsystencja jest zbyt rzadka, dodaje się substancje zagęszczające w postaci pektyn lub żelatyny.

Wskazówka dla Ciebie: Przygotowując dżem w domu, uważaj, by owoce zbytnio się nie rozgotowały. Od czasu do czasu mieszaj je w garnku. Do przyrządzania dżemu możesz wybrać dowolne naczynie.

Konfitura

Wyróżnia się całymi dorodnymi owocami oraz wysoką zawartością cukru. Cukier jest tutaj konserwantem, najczęściej na kilogram owoców potrzeba go ponad kilogram. Konfitury rozpoznasz po całych zdrowych owocach zanurzonych w gęstym cukrowym syropie. Do produkcji konfitur używa się owoców, które się nie rozgotowują, nie rozpadają na małe kawałki, a przy tym są bardzo słodkie, np. czereśni, śliwek, moreli. Jeśli owoce są kwaskowate, np. agrest czy wiśnie, do konfitur dodaje się jeszcze więcej cukru, np. dwa kilogramy na kilogram owoców. Jabłka czy gruszki nie nadają się na konfitury. Dużą popularnością cieszy się konfitura z płatków róży.

Powidła

Powidła to najczęściej nic innego jak dżem śliwkowy. Najpopularniejsze są powidła wykonane ze śliwek węgierek. Do powideł dodaje się niedużo cukru (lub w ogóle z niego rezygnuje). Dlatego bardzo ważne jest, by wybierać śliwki bardzo słodkie i tak długo je smażyć, aż woda odparuje. Powidła mają dużą zawartość owoców. Choć królują powidła śliwkowe, przygotowuje się też np. morelowe, gruszkowe i czereśniowe.

Licze na naj ;)