👤

Na podstawie slajdu dotyczącego procesy powstawania moczu uzupełnij schematy. przedstaw procesy zachodzące w poszczególnych częściach nefronu​

Na Podstawie Slajdu Dotyczącego Procesy Powstawania Moczu Uzupełnij Schematy Przedstaw Procesy Zachodzące W Poszczególnych Częściach Nefronu class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

ETAP I: Filtracja - zachodzi w caiłkach nerkowych. Możliwa jest dzięki temu, że średnica tętniczki doprowadzającej jest większa  niż średnica tętniczki odprowadzającej. W ten sposób powstaje w naczyniach włosowatych wysokie ciśnienie hydrostatyczne, które przepycha krew. Ścianki naczyń (tętniczek) są nieszczelne, dlatego z krwi wydostaje się woda i rozpuszczone w niej substancje, które dostają się do torebki Bowmana.

Do torebki Bowmana trafiają:

-woda

-drobnocząsteczkowe związki organiczne: glukoza, aminokwasy, witaminy, mocznik

-związki nieorganiczne w postaci soli mineralnych

W wyniku filtracji powstaje mocz pierwotny. Jego stężenie jest izotoniczne w sotosunku do płynów ciała.

 

Cechy budowy ciałka nerkowego zwiększające efektywność filtracji:

-duża powierzchnia naczyń krwionośnych kłębuszka nerkowego (uzyskiwana przez gęsty splot)

-duża przepuszczalność scian naczyń krwionośnych kłębuszka nerkowego

-różnica średnicy tętniczek doprowadzającej i odprowadzającej

 

ETAP II: Resorbcja - proces wchłaniania zwrotnego substancji potrzebnych organizmowi.

Zachodzi w kanaliku krętym pierwszego rzędu. Polega na transporcie aktywnym (wbrew gradientowi stężeń, wymaga nakładu energii).

Komórki wyścielające kanalik posiadają receptory, które rozpoznają odpowiednie substancje, które muszą ulec resorbcji, są to: glukoza, aminokwasy, witaminy, w niewielkiej ilości woda i sole mineralne.

Wchłanianie wody zwane zagęszczaniem moczu odbywa się w pętli Henlego.

 

ETAP III: Sekrecja - zachodzi w kanaliku krętym drugiego rzędu. Polega na wydzielaniu do moczu hormonów (znajdujących się w nadmiarze), niektórych leków, barwników, jonów H+.

W wyniku tych procesów powstaje mocz ostateczny, który składa się z: wody, mocznika, kwasu moczowego, kreatyniny (zw. azotowy), urbilinogenu (żółty barwnik), siarczanów, fosforanów, chlorków, sodów, potasów, wapnia, magnezu, substancji obcych (np. leków).

Mocz ostateczny jest hipertoniczny w stosunku do płynów ciała

Wyjaśnienie: