👤

Winda porusza się ruchem jednostajnym z prędkością v = 2
m/s pionowo w górę. Jaki ciężar wskaże waga sprężynowa umieszczona w windzie na której znajduje się ciało o masie m = 5g?

Daje naj za rozwiązanie ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

m=5g=0,005kg

g=10N /kg

Obliczamy ciężar

F=m*g

F=0,005kg *10N/kg =0,05N

Skoro winda porusza się ruchem jednostajnym to siłomierz wskaże 0,05N.

Na podstawie I zasady dynamiki,

Jeżeli winda i ciężarek poruszają się ruchem jednostajnym, to wypadkowa działających sił jest równa zero. Siłomierz pokaże taką samą siłę w ruchu windy jak i w spoczynku.