(NA DZISIAJ!!!) Jaka powinna być powierzchnia dużego tłoka podnośnika hydraulicznego, aby działając na mały tłok o powierzchni 5 cm2 siłą o wartości 200 N można było podnieść samochód, którego masa wynosi 3 tony?

Ciśnienie w układzie pozostaje stałe.
S1=5 cm² = 0,0005 m²
F1= 200 N
m=3 t = 3000 kg
g= 9,81 m/s²
S2=?
F2=m*g
p=F1/S1
p=F2/S2
F1/S1=F2/S2
S2=(F2*S1)/F1
S2=(3000*9,81)/5
S2=5886 cm² = 0,5886 m² (czyli średnica około 87 cm)