👤

Napisz notatkę dotyczącą tematu "Pomoc osobie nieprzytomnej" (str. 77-84)

PLIS TO NA JUTRO​


Odpowiedź :

Po pierwsze sprawdź, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne. Jeśli osoba straciła przytomność np. w łazience i możesz podejrzewać zatrucie tlenkiem węgla, należy ją i wszystkich innych domowników szybko ewakuować z mieszkania.

Sprawdź też przytomność. W tym celu zadaj proste pytanie i potrząśnij poszkodowanego delikatnie za ramiona. Gdy osoba wciąż jest nieprzytomna poproś kogoś o pomoc, żeby pozostał przy tobie.

Następnie udrożnij drogi oddechowe. W tym celu jedną rękę połóż na czole poszkodowanego, dwa palce drugiej ręki na brodzie i odchyl głowę do tyłu. Nawet, jeśli można by podejrzewać uraz kręgosłupa u poszkodowanego, musisz jego głowę odchylić do tyłu w celu umożliwienia oddechu.

Jak sprawdzić czy poszkodowany oddycha? Poświęć na to do 10 sekund (dla ułatwienia możesz liczyć do 10 na głos), zwróć uwagę na obecność szmeru powietrza wydobywającego się przez usta, spróbuj wyczuć powietrze na swoim policzku, obserwuj ruchy klatki piersiowej. Pamiętaj, że nawet jeśli słyszysz jakieś dźwięki (np. charczenie) lecz klatka piersiowa się nie unosi, musisz rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jeśli oddech jest prawidłowy (czyli min. 2 oddechy w ciągu 10 sekund, które spowodowały uniesienie klatki piersiowej).

Na koniec  wezwij karetkę. Jeśli jesteś sam, zrób to natychmiast po ułożeniu poszkodowanego na boku. Jeśli masz kogoś do pomocy karetka powinna zostać wezwana niezwłocznie.

NZK-stan w ktorym dochodzi do zatrzymania pracy serca,a w wyniku tego do ustania krązenia krwi i oddechu.

łancuch życia-działania mające na celu zwiększenie szans przeżycia osoby.

postępowanie w udzielaniu pomocy osobie nieprzytomnej

1sprawdz czy jest bezpiecznie

2sprawdz stan osooby

3jesli osoba jest nieprzytomna zostaw go w bezpiecxnej pozycji

4wezwij pomoc medyczną

5wykonuj polecenia medyka oraz poczekaj na przyjazd karetki

tyle starczy raczej