Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Obrzęd
2. Nw/ epoka romantyzmu
3. -
4. Guślarz, wzywanie duchów
5. -
6. Mrok/ Wzywanie duchów czy prośby ich
7.-
8. O nasionka gorczycy
9. Nw
Odpowiedź:
1. Dziady– w folklorze słowiańskim określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które był im poświęcone.
2. Utwór powstawał w latach 1820–1821 w Kownie. Opublikowany został w roku 1823. Epoka oświecenia
3. Źródłem do powstania II części Dziadów była twórczość ludowa, jej tajemniczość i fantastyka tkwiąca w folklorze. Mickiewicz odwołał się także do wierzeń religijnych. Utwór zrodził się na podstawie wyobraźni i wiary poety w istnienie innej, niż tylko ziemska, rzeczywistości.
4. Elementy pogańskie:
-nawiązywanie kontaktów ze zmarłymi
-karmienie duchów
-Dziady obchodzono tajemnie w kaplicach lub w pustych domostwach niedaleko cmentarza
-uwięzienie duszy np. w drewnie
5. Elementy chrześcijańskie:
-kaplica na cmentarzu
-modlitwa
-znak krzyża wykonywany przez Guślarza
-święcone ziele
-zjawy w postaci aniołków
-przywoływanie Nieba i Piekła
6. W Dziadach części II panuje nastrój podniosły, tajemniczy, pełen powagi i momentami smutku. Jest to wywołane sytuacjami, które mają miejsce podczas obrzędu. Każdy z wywołanych duchów przynosi inną aurę. Gdy, np. pojawia się duch dziedzica panuje groza, ciężar jego przewinień jest odczuwalny nawet po jego śmierci.
7. Oczy widma świecą jak węgle w popiele ,a z rozczochranych włosów sypią się iskry. To właściciel wioski , który zmarł trzy lata wcześniej. Nie może zaznać spokoju , ponieważ za życia gnębił ludzi.
8. Dzieci proszą o dwa ziarnka gorczycy- prośba zostaje spełniona. Przestroga- ,,Kto nie doznał goryczy nie razu, Ten nie dozna słodyczy w niebie''. Nauka moralna- Życie człowieka nie jest pełne bez cierpienia, ponieważ ono pozwala odkryć prawdziwą naturę człowieka.
9. W życiu bardzo ważne jest by umieć kochać, współczuć i cierpieć. Jedynie tą drogą możemy dojść do pełni szczęścia i spełnienia się jako człowiek.
Bowiem ten kto nigdy nie kochał, nie cierpiał i nie współczuł drugiemu człowiekowi, ten nigdy nie będzie szczęśliwy tam, po drugiej stronie życia.
W nasze życie wpisana jest miłość, cierpienie i współczucie, które nas jedynie wzmacniają, pozwalają nam stać się lepszymi ludźmi zarówno za życia jak i po śmierci.
Mam nadzieję, że pomogłam