👤

Między wyspami znajdującymi się na rzece jest odległość 1200m. Prędkość prądu rzeki wynosi 1,8 km/h względem brzegu rzeki. Prędkość statku względem wody jest równa 10,8 km/h. Obliczyć, o ile będzie dłuższy czas płynięcia pod prąd rzeki niż czas płynięcia z prądem rzeki.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Dane

odległość 1200m= 1,2km

Prędkość prądu rzeki: 1,8 km/h

Prędkość statku 10,8 km/h

Prędkość z prądem rzeki=10,8 +1,8= 12,6

Prędkość pod prąd rzeki: 10,8-1,8=9

Czas z prądem rzeki= 1,2:12,6=w zaokrągleniu 0,1 km/h

Czas pod prąd rzeki=1,2:9= 0,1(3)

Odp: czas płyniecia pod prąd rzeki bedzie dłuższy o 1/30 h=2 min