Odpowiedź :
Z1)
Dane:
m= 16 kg
F= 14 N
Szukane:
a=?
Rozwiązanie:
F=m*a
a=F/m
a=14/16=7/8 m/s²
Ciało będzie się poruszać z przyspieszeniem 7/8 m/s²
Z2)
Dane:
m= 16 dag = 1,6 kg
a=14 m/s²
Szukane:
F=?
Rozwiązanie:
F=m*a
F=14*1,6=22,4 N
Wymagana siła wynosi 22,4 N
Z3)
Dane:
m= 16 t = 16000 kg
g=10 m/s²
Szukane:
Fc=?
Rozwiązanie:
Fc=m*g
Fc=16000*10=160000 = 160kN
Ciężar ciała wynosi około 160 kN (kiloniutonów)
Z4)
Dane:
Fc= 14 kN
g=10 m/s²
Szukane:
m=?
Rozwiązanie:
Fc=m*g
m=Fc/g
m=14000/10=1400 = 1,4 t
Ciało ma masę około 1,4 t (tony)
Ciężar ciała wynosi około 160 kN (kiloniutonów)