Odpowiedź :
Odpowiedź:
dane:
F1 = 400 N
x1 = 20 cm
S1 = 25 cm2
x2 = 2 cm
szukane:
a) S2 = ?
b) F2 = ?
a)
Objętość przesuniętej cieczy:
V1 = V2
V1 = S1 *x1
V2 = S2 *x2
S1 *x1 = S2 *x2 /:x2
S2 = S1*x1/x2
S2 = 25cm2 * 20cm/2cm
S2 = 250 cm2
===========
b)
Z prawa Pascala:
F1/S1 = F2/S2
F2 * S1 = F1 * S2 /:S1
F2 = F1 * S2/S1
F2 = 400 N * 250 cm2/25cm2
F2 = 4000 N
1 kN = 1000 N
F2 = 4 kN
========
Odp.Pole powierzchni dużego tłoka to 250 cm2,a siła wywierana przez ten tłok to 4 kN.