Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu. Zad w załączniku. Daje naj

Odpowiedź:
Zad. 1
- wyruszył o 8.30
- przez 2h jechał 15km/h
- przez 1h jechał 12km/h
- przez 1/2h jechał 10km/h
- przez 1/4h jechał 8km/h
a) 2h+1h+1/2h+1/4h= 3h i 45min.
8.30 -> 3h i 45 min -> 12.15
Odp. Tomek skończył wycieczkę o 12.15.
b) 30km+12km+5km+2km= 49km
Odp. Tomek przejechał 49km.
Zad.2
Używamy wzoru na czas -> t= s/V
0,75 km = 750 m
750 m : 5/4 m/s = 750 * 4/5 = 3000/5 = 600 s
600 s=10 min
Odp.Ola musi wyjść najpóźniej o 8:50 aby zdążyć na 9:00