Odpowiedź :
Odpowiedź:
a) tlenek magnezu - MgO
mMgO = 40u
mMg = 24u
mO = 16u
st. masowy: 16:24 = 2:3
st. procentowy:
magnez:
100% - 40u
x - 24u
x = 60%
tlen:
100% - 60% = 40%
b) dwutlenek siarki - SO₂
mSO₂ = 64u
mS = 32u
mO₂ = 32u
st. masowy: 32:32 = 1:1
st. procentowy:
siarka:
100% - 64u
x - 32u
x = 50%
tlen:
100% - 50% = 50%
c) siarczek wapnia - CaS
mCaS = 72u
mCa = 40u
mS = 32u
st. masowy: 32:40 = 4:5
st. procentowy:
wapń:
100% - 72u
x - 40u
x = 55,56%
siarka:
100% - 55,56% = 44,44%
Liczę na naj :)