👤

zadanie 1
Cena zbytu 1 kg groszku ptysiowego wynosi 4 złote. Oblicz cenę detaliczną 1 kg wyrobu gotowego po narzuceniu marży w wysokości 25 %.
A. 3 zł
B. 5 zł
C. 6 zł
D. 8 zł

zadanie 2
W ciągu jednej zmiany zakład cukierniczy zużywa do produkcji 150 kg mąki pszennej typ 650, 20 kg mąki wrocławskiej typ 500, 5 kg mąki pszennej typ 500 na posypkę. Oblicz dobowe zużycie surowców mącznych ogółem, jeżeli zakład pracuje w systemie 2-zmianowym.
A. 150 kg
B. 175 kg
C. 350 kg
D. 450 kg

zadanie 3
Kruszonkę otrzymuje się z cukru, tłuszczu i mąki w stosunku ilościowym 1:1:2. Ile gramów mąki należy dodać do 200 g cukru i 200 g tłuszczu?
A. 100 g
B. 150 g
C. 400 g
D. 450 g

zadanie 4
Koszt wytworzenia 1 kg faworków wynosi 10 zł; marża handlowa stanowi 20% kosztów wytworzenia. Ile wynosi cena netto 1 kg faworków?
A. 8 zł
B. 12 zł
C. 14 zł
D. 16 zł


Odpowiedź :

Odpowiedź:

zad 1

Marża = 25% więc cena gotowego wyrobu wynosi 125% ceny początkowej

125% = 125/100 = 1,25

4 zł * 1,25 = 5 zł

Odp: B

zad 2

2 * 150 kg + 2 * 20 kg + 2 * 5 kg = 300 kg + 40 kg + 10 kg = 350 kg

Odp: C

zad 3

2 * 200 g = 400 g

Odp: C

cena netto 1 kg faworków wynosi 10 zł * 120% = 10 zł * 1,2 = 12 zł

Odp: B

On Studier: Inne Pytanie