👤

Witam,
1. Oblicz stężenie roztworu jeżeli w 120.0 roztworu o stężeniu 10% rozpuszczono 30.0 substancji.
2. Jakie masy roztworów o stężeniach 5% i 25% należy użyć by otrzymać 125.0 roztworu o stężeniu 15%.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.

120 * 0.1 = 12

12 + 30 = 42

120+ 30 = 150

150/42 * 100% = 28%

2.

5. 15- 25 = 10

15

25. 5-15 = 10

stosunki 10:10 czyli 1:1

125: 2 =62.5

czyli 62.5g 5% roztworu oraz 62.5 25% roztworu

sprawdzenie

62.5 * 0.05 = 3.125

62.5 * 0.25 = 15.625

3.125 + 15.625 = 18.75

125 * 0.15 = 18.75

On Studier: Inne Pytanie