👤

Podnośnik unosi samochód o masie 1,5t ze stałą prędkością. Oblicz na jaką wysokość uniesie samochód jeśli wykonuje pracę 30kJ. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Odpowiedź :

Dane:

m = 1,5t = 1500kg

W = 30kJ = 30000J

g≅ 10m/s^2

Ek₁ + Ep₁ + W = Ek₂ + Ep₂

Prędkość jest stała, czyli Ek₁ = Ek₂. Ep₁ przyjmujemy równe 0. Zostaje:

W = Ep₂

W = mgH

H = W/mg

H = 30000/(1500*10) = 2 [J/(kg*m/s^2) = J/N = m]