👤

PROSZĘ NA JUŻ!! Po odparowaniu wody z 52,5 g nasyconego roztworu azotanu (V) potasu otrzymano 27,5g tej soli . .Oblicz rozpuszczalność azotanu (V) potasu .Określ temperaturę roztworu nasyconego tej substancji.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

mr=52,5g

ms = 27,5g

mw = 52,5g - 27,5g = 25g

25g wody.......................27,5g substancji

100g wody.......................xg

           x = 110g KNO3

Odczytujemy z wykresu temperaturę - 60°C.

Odp. Rozpuszczalność KNO3 w temperaturze 60°C wynosi 110g .