👤

Przedmiot świecący znajduje się w odległości l = 200 cm od ekranu. Jakie są położenia soczewki o ogniskowej f = 20 cm miedzy przedmiotem a ekranem, dla których na ekranie mamy ostry obraz przedmiotu?

Odpowiedź :

Korzystamy z równania soczewki:   1/x + 1/y = 1/f

W tym przypadku y = 200 - x  [cm]   ,  a  f = 20 cm

1/x + 1/(200 - x) = 1/20

(200 - x + x)/ [x·(200 - x)] = 1/20

4000 = x·(200 - x)

x² - 200·x + 4000 = 0              Δ = 24000           √Δ = 40·√15

x1 = 100 - 20·√15 ≈ 22.54 cm             x2 = 100 + 20·√15 ≈ 177.46 cm