👤

1 Które ze zdań w przywołanym tekście jest informacją, a które - opinią? Przy numerze każdego dania zaznacz 1, jeśli zdanie jest informacja, lub O. jeśli jest opinią.

[1] Internet umożliwia dziś szybkie szerzenie się różnego rodzaju nieprawdopodobnych teorii sady skowych. [2] Określa się tak próby wyjaśnienia zjawisk odrzucające powszechnie przyjęte poglądy i oparte na założeniu, że jakimś silom zależy na ukrywaniu prawdy. [3] Aż trudno uwierzyć, w jak absurdalny sposób ludzie tłumaczą sobie coś, co trudno im zrozumice! [4] Jedną z takich teorii spi skowych jest przekonanie, że Ziemia jest płaskim dyskiem. [5] Powstała nawet organizacja o nazwie Towarzystwo Plaskiej Ziemi, która dowodzi, że zdjęcia wykonywane z orbity są mistyfikacją.

2. Z losami którego bohatera lektury obowiązkowej wiąże się dramatyczna historia? Uzasadnij swoją odpowiedź. W uzasadnieniu przywołaj sytuację z tej lektury, ilustrującą Twoją argumentacje.

Bohater:
Tytuł lektury:
Uzasadnienie:


3. Które zdania mogą być tezą w rozprawce na podany temat? Zaznacz poprawne odpowiedzi.
Temat: Co przede wszystkim decyduje o tym, że człowiekowi udaje się osiągnąć zamierzony cel? Rozważ pro blem, odwołując się do dwóch lektur obowiązkowych oraz własnych doświadczeń.

A. Ludzie wytyczają sobie w życiu różne cele.
B. Bez pracy i wytrwałości niczego się w życiu nie osiągnie. C. Czy osiągnięcie wyznaczonego celu zależy głównie od szczęścia?
D. W realizacji życiowych celów niezbędna jest pomoc życzliwych ludzi. E. Dla wielu ludzi najważniejszym celem w życiu jest szczęśliwa rodzina.


4. Które zdanie nie może być argumentem na uzasadnienie podanej tezy? Zaznacz poprawną odpowiedź.
Teza: Ksiazka jest najlepszym przyjacielem człowieka. A. Książki ocaliły szczęście bohaterki filmu Złodziejka kriqzek - dzięki czytaniu dziewczyna mogła oderwać się od strasznej wojennej rzeczywistości.
B. Ksiąki ulatwily bohaterce nawiązanie relacji z ludźmi: ojczymem, z którym wspólnie czytała, Makiem, który dla niej pisal, zoną burmistrza, która miala dużą biblioteke.
C. Dzięki książkom bohaterka mniej się bala i mniej bali się takze sąsiedzi, którym czytała podczas nalotów. D. Książki dzielily los ludzi - tak jak skazani na niebyt z powodu swej rasy lub poglądów ludzie ginęli w obo zach śmierci, tak książki, skazane na niebyt, plonely w hitlerowskich Niemczech na stosach.


Tekst do zadania 5.
Książka należy do rodziny poradników jak stać się młodym, zdolnym i bogatym". Tym razem chodzi o to, jak stać się pisarzem. Dominuje pogląd, 2e pisarzem może zostać każdy, byleby tylko wykazał się pracowitością, cierpliwością i posłuszeństwem. Wśród doradców, którzy mają tu swoje biogramy, sporo jest redaktorów czasopism, krytyków na wydawniczych posadach i agentów literackich. Patrzą oni na książkę jak na towar, który trzeba sprzedać z zyskiem: Wierzą w istnienie regul, które ten zysk zapewniają. Autor, czyli dostawca towaru, winien się do tych regul stosować, a wtedy wszystko będzie

OK. [...]

Pomyslalam o początkującym pisarzu, który w naiwności ducha chcialby zrobić użytek ze wszystkich naraz podsuwanych mu rad. Musialby, biedaczysko, pisać tylko w pierwszej osobie i jednocześnie tylko w trzeciej, wyłącznie krótkimi zdaniami i jednocześnie także długimi; licząc się z czytelnikiem i zarazem wcale się z nim nie licząc. Naturalnie utknąłby na dwóch pierwszych słowach i już nigdy do literatury nie wrócil.
Wisława Szymborska, OK? (fragmenty), Sztuka pisania, przekład z angielskiego Jolanty Mach, Galaktyka, Łódź 1996: Nowe lektury nadobowiązkowe. 1997-2002, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002.

5. Oceń prawdziwość podanych zdań. Zaznacz P. jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F. jeśli jest falszywe.

I. Tekst Szymborskiej łączy cechy recenzji i felietonu, dla którego charakterystyczny jest lekki ton wypowiedzi. P/F
II. Zdaniem autorki każdy może zostać pisarzem, jeśli tylko wyksztalci w sobie niezbędne cechy charakteru. P/F
III. Szymborska zwraca uwagę, że nie ma żadnych określonych regul dobrego pisarstwa. P/F
IV. Autorka krytycznie odnosi się do traktowania literatury jako towaru, który powinien znaleźć nabywców. P/F
V. Tekst ma na celu zniechęcenie początkujących pisarzy do zajmowania się literatura P/F

7. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.

BŁAGAM NA SZYBKO NIE MUSZĄ BYĆ OD RAZU WSZYSTKIE DAM NAJJ!!!